Öğretmenler Gününde İntihar..

Sabah gözümü açtığımda babam çoktan okula gitmiş, derslere girmiş, 24 Kasım kutlamasını yapmış ve gelmişti. Aslında anlattığı bişeyler ilgimi çektiği için uyandım desem daha doğru olur. Bugün okulda yaptıkları törenden sonra öğrencilerinden biri 2. katın penceresinden intihar (!) amaçlı kendini aşağı atmış. Merak etmeyin gayet iyi, tabi muhtemelen kırık bir bacak ve onun için endişelenmiş aile üyeleri ve arkadaşlarını saymazsak.. Derdi nedir bilmiyorum tabiki, ya dersleri kötüdür ya erkek arkadaşıyla sorunludur ya da ilgi çekmeye çalışıyordur. Akılsızım; ordan atladığında ölmeyeceğini biliyorsun ama yine de bunu yapıyorsun. Sana başka ne denir bilmiyorum.

Acilde özellikle kış dönemlerinde ve okul kapanmasına yakın dönemlerde-ki bunu karneye bağlıyoruz-bolca intihar girişiminde bulunan genç gelirdi. Genellikle ilaç içmeyi tercik ederlerdi, yüksekten atlayanına ben ilk kez şahit oluyorum. Hocalarımız da kızların genelde ilaç içmeyi tercih ettiklerinden bahsetmişti. Kadın milleti işte öldükten sonra bile kötü görünmek istemez, bu yüzden genelde fiziksel bütünlüklerini bozacak şeyleri intihar amaçlı pek tercih etmezler demişlerdi; yani yüksekten atlamaz, kendini tren altına atmaz.

İntihar amaçlı gelmiş bir hasta; tabiki bilmediği için annesinin ilaçlarını falan içmiş çocuklardan bahsetmiyorum burda.. Amaca yönelik hareketlerden bahsediyorum. Ailesi çoğu zaman panik halde, korkmuş, o an söylediğin hiçbir şeyi anlamayacak durumda oluyor. Bu durumda hasta yakınları lüften hastanede daha serin kanlı olabilecek ve hastanın özgeçmişiyle ilgili sorunlarını bilen bir yakını bulunsun. Eğer intihar edenin yakınında, çevresinde boş ilaç kutuları veya şüpheli kutular varsa hepsini yanına alsın. Çünkü ne içtiğini bilmeden yardımcı olabilmek daha zor oluyor. Zehir danışmaya bilgi vermek için hangi ilaçtan ya da hangi maddeden ne kadar aldığını, ne kadar zaman önce aldığını bilmek gerekiyor.

Şimdi sıra iş doktorda; burda görüş ayrılıkları mevcut. Bir görüşe göre bunu yapmak için altta yatan mutlak bir sebep vardır ve psikiyatri tarafından değerlendirilmeli, hastaya nazik davranılmalıdır. Diğer görüşe göre ise bu hastanın her deliğinden gerekti tıbbı aletlerle müdahele edilmelidir. N/G, idrar sondası vb.  Hasta böyle bir durumla tekrar karşılaşmak istemeyeceği için bunu tekrarlamayacaktır. İki görüşünde kendine göre haklı yönleri mevcut bence; kişiye göre uygulanmalı.. Hastalık yoktur, hasta vardır.

Bu yaz Mydestiny ile konuşurken bir çok intihar etme yönteminden bahsetmiştim. Senle konuşan intihara sürüklenir demişti:) Tabiki bunlardan bahsetmeyeceğim, neme lazım belki burdan esinlenenler çıkar!!!Ama intihar eden bir hastadan bahsetmeden geçemeyeceğim. Acile yine telaşla getirilen genç bir kız, bir kutu hap içmiş diye ailesi panik halde. Ne içtiğini soruyoruz, bilmiyorlar. Birini evden ilaç kutusunu getirmesi için geri yolluyoruz. Gelen kutu C vitamini kutusu!!! İntihar amaçlı bir kutu vitamin…

Sonuç olarak gençler intihar etmeyin. Hele öğretmenler gününde, sizden sorumlu onlar iken böyle acı bir tecrübe yaşatmayın!

Not: Resimler alıntıdır.
Reklamlar

4 comments on “Öğretmenler Gününde İntihar..

  1. Öğretmenler gününde intihar teşebbüsü de çok acımasız olmuş, öğretmenlere yazık böyle bir günde. aileyi düşünemiyorum bile..

    Geçenlerde bizim mahallede de böyle bir şey yaşandı. Kızın biri ikinci kattan atlamış, ailesi hele kardeşi resmen delirmişti! Neyse ki kız kurtuldu, ama dediğin gibi heryeri kırık..

    İntihar etme yöntemlerini anlatmamışsın iyi 😀

  2. Aaa kimmiş o kendini 2. kattan atan?! Evet doğrusunu anlatmamak lazım, insanların buna teşebbüs etmesine neden olmamak gerek! Bildikleri yanlışlar en azından hayat kurtarmaya sebep oluyor..

  3. intihar için c vitamini kullanmakta çok akıllıcaymış doğrusu:)rengi hoşuna gitmiştir napsın?Şaka bi yana bu kişilerle olay sonrası ciddi terapiler falan yapmak lazım hatta bunun için sırf kendi değil etrafındakilerle birlikte.Tabi daha önemlisi insanları buna başvurmamak için bilinçlendirmek ama henüz mümkün gözükmüyor bu tip şeyler..

  4. Evet sonrasında terapi şart. Aslında buna teşebbüs edecek kişi önceden intihar edeceğini çoğunlukla dile getirir ancak bizim ülkemizde tabiri uygun mudur bilmem ama “havlayan köpek ısırmaz” inancından dolayı bu insanlar pek ciddiye alınmaz.. Ne yazık ki..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s