Gerçeği Ancak Bilimde Ararız…

“Her temas iz bırakır” adli tıpta olay yeri incelemenin esasıdır. Olay yerinden sonra sırada adli tıp doktorları vardır. Kişinin son sözlerini dinlemek için… Gerçekte ne oldu, kişinin ölümüne ne neden oldu, cinayet mi, doğal ölüm mü?

“Sign” adli tıp ve olay yeri incelemeyi konu edinmiş bir dizidir. Biraz bu konuya ilgimden dolayı bu diziden ve konudan bahsetmek istiyorum. Diziyi seyretmeye başladığınızda bazı durumların aslında bizdeki durumlarla örtüştüğünü göreceksiniz. Basından da takip ettiğimiz gibi verilen faik-mümeyyizlik raporları çok tartışma yaratmıştır zamanında. Olay yerinin tahribatı, delil karartılması… Her birinin ayrı ayrı ceza hükmü mevcuttur.

Ölü muayenesi ve otopsi durumunda ise doktorlar bu kez savcılarlar iş yapmaktadırlar. Eğer savcı görevlendirirse v bölgede adli tıp doktoru yoksa pratisyen hekim bilirkişi olur ve otopsiyi yapar. Acilde çalıştığım zamanlardan birinde ex duhul olarak acile gelen hastadan nöbetçi savcı otopsi istedi. Sadece ölü muayenesinde bilirkişi olduktan sonra otopsi nedeniyle adli tıp kurumuna sevk ettim. İlginç bir tecrübeydi.

Öğrencilik zamanımda asistanlarımızdan birinin başından geçen bir olay; otopsi yapmak durumunda kalmışlar. Bir süre sonra diğer doktor arkadaşı savcıdan haber getirmiş. Görevli savcı otopsi yaparken görmüş beğenmiş, zaten evlenecek bir doktor hanım(!) arıyormuş. Asistanımız cevabını vermiş “Ben de evlenecek bir doktor arıyorum”. Olayda böylece kapanmış:). Siyaset, adli tıp, savcılık içiçe geçmiş bir düzen..

“Sign” kendi alanında başarılı bir dizi olmuş. Bu konuya ilgi duyan, seyretmekten keyif alanlara önerebileceğim bir dizi. Ancak çok fazla kan görmeye ya da otopsinin bazı kısımlarını seyretmeye dayanamayan kişiler dikkat! bu dizide böyle sahneler bolca var.

Görkemli bir sahne, muhteşem bir gösteri, ünlü bir grup.. Herşey planlı ve tıkır tıkır işler. Gösteri arasında grup kostüm değişikliği ve dinlenmek için kulise girer. Tekrar sahne zamanı geldiğinde bi sorun vardır. Solist sahnede değildir. Odasında ölü olarak bulunur. 20li yaşlarda sağlıklı bir genç aniden neden ölür? Bu Go Da Kyung’un (Kim Ah Jung) olay yeri incelemedeki ilk görevidir. NFS’ye otopsi nedeniyle gönderilir. Ancak otopsi için birim dışından başka biri görevlendirilir. NFS araştırmacısı Yoon Ji Hoon (Park Shin Yang) bu durumdan şüphelenir ve otopsiyi kendi yapar. Sonuç boğularak öldürülmedir. Ancak savcı Jung Woo Jin (Uhm Ji Won) otopsinin usulüne uygun olmadığı gerekçesiyle herşeye el koyar ve yapılan yeni otopsiden çıkan sonuç siyanür ile öldürülmedir. Peşpeşe gelen görgü tanıklarının ölümüyle işler daha karışık hale gelir. Katil kim; Menajeri? Stil danışmanı? Geri planda kalan grup arkadaşları? Ya da başkası mı? Delillerin karartılması, olay yerinin değiştirilmesi, kişilerin tehdit edilmesi… Gerçek katil sonunda yakalanabilecek mi?

Araştırmacı Yoon Ji Hoon kurallara karşı geldiği için güney şubeye sürülür. Bir kadın cesedi otopsi için güney şubeye getirilir. Eş zamanlı benzer şekilde ölmüş başka bir kadın cesedi ise merkez şubeye. Merkezden vur kaç olayına bağlı ölüm raporu çıkarken güney şubeden kaza süsü verilmiş cinayet… Başka bir kadın cesedinin bulunması üzerine seri katil olduğunu düşünen savcı Woo Jin olayı üstlenir ve araştırmaya başlar. Yapılan araştırmalar sonucu olay yerinde 4 kadın iskeleti daha bulunur. Go Da Kyung kim olduğunu bilmediği katilin yanına mı gider? Yoksa 8. kurban o mu olacak?

Japonya’da bulunan iskeletin aslında bir Kore vatandaşına ait olduğunun düşünülmesi nedeniyle Kore’den bir araştırma ekibi gönderilir. Kemiklerde ağır metaller ve bazı bitki kalıntıları tesbit edilmesi üzerine daha detaylı araştırma yapan ekip ölümünün arkasındaki gizemi çözebilecek mi? Kim olduğunu tesbit edip Kore’ye geri iadesini yapabilecekler mi? Aslında Ji Hoon’un Japonya’ya gönderilme sebebi gerçekten iskeletin kime ait olduğunu tesbit etmek için mi, yoksa onu Kore’den uzaklaştırmak için mi?

Kore’de mevcut çete üyelerinden birisi silahla kalbinden ve başından vurularak öldürülür. Suçlunun diğer çete üyesi olduğu tahmin edilir. Diğer çete üyesi ele geçirildiğinde artık çok geçtir, çünkü oda ölmüştür ve tek delil onun vücudundadır. Da Kyung bu delili çıkaracak tek kişidir. Ancak izin verilmeden ölmüş kişinin bedenine el sürülemez. Da Kyung bu kuralı dinleyecek mi? Olay yerinin üzerinde yapılan oynamalar nedeniyle gerçek suçluya ait delil bulunabilecek mi? Yoksa bulunan delil herşeyin değişmesine mi neden olacak? Ölmüş kişilerin son cümlelerini dinleyip gerçek katile ulaşabilecekler mi?

Aynı şirkette çalışan yöneticilerden 3 tanesi çok kısa zaman içinde ölürler. Görünürde hepsi doğal ölümdür. Trafik kazası, kalp krizi, intihar.. Cinayeti düşündürebilecek bir bulgu yoktur. Ancak ölümler devam eder. Artık durum şüpheli bir hal almaya başlamıştır. Antimon nasıl bir maddedir, ne işe yarar? Ölenlerin vücudunda neden tespit edilir? Peki bu ölümlerin 20 yıl öncesi ve Yoon Ji Hoon ile olan bağlantısı nedir? Ölümlerin ve bunu arkasındaki kişinin kim olduğunu nasıl tesbit edecekler ve gerçek suçluyu hangi delilleri bularak yakalayacaklar ya da yakalayabilecekler mi?

Yoon Ji Hoon yanlış karar verdiğini ve bu nedenle başka insanların zarar gördüğünü düşündüğü için görevine devam edemeyeceğine karar verir. Daha önceden gittiği, telefonun bile çekmediği o küçük köye gider. Da Kyung bunu öğrendiğinde, Ji Hoon’u geri getirmek için yanına gider. Köyde bir cesetle karşılaşırlar. Ceset kaldıkları pansiyonun eski sahibidir. Ji Hoon pansiyonun eski sahibinin neden öldüğünü bulmak ister. Ancak tek sorun bu değildir. Köyde yaşayan diğer kişilerde de fiziksel bazı bulgular vardır. Ölüm nedeni nedir? Fiziksel bulguların nedeni nedir? Yoon Ji Hoon’u tekrar dönmeye Da Kyung ikna edebilecek mi?

Yol kenarında bulunan kadın cesedi başına aldığı darbe nedeniyle ölür. Da Kyung otopsisini yaparken bir şey fark eder. Kendi kardeşine olan saldırıyla çok benzer bir durumdur. Cinayet silahı başı sekizgen, sapına 88 derecelik açıyla tutturulmuş bir çekiçtir. Da Kyung’un kardeşi 5 yıldır komadadır ve onu bu hale getireni yakalatmayı çok ister. Ancak işine duygularını karıştırmaması, tamamen tarafsız olması gerektiğini de bilmektedir. Şüpheliyi araştırırken onun korkunç ve vahşi bir oyun senaryosu yazdığını öğrenirler. İşlenen cinayetlet oyun senaryosuna göredir. Katil son göreve kadar yerine getirebilecek mi?

Dr. Yoon Ji Hoon kendi otopsisinin doğruluğundan emindir. Raporunun doğru olduğunu ispatlamak için yapması gereken son bir şey kalmıştır. Artık tüm deliller ortaya çıkacak ve gerçek suçlu tutuklanacaktır. Çok iyi bir adli tıp doktoru olduğu için hiç bir detayı atlamayacaktır. Gerçek suçluyu yakalatabilecek mi? Bunun için nelerden fedakarlık yapmak zorunda kalacak?

Keyifle izlenebilecek, zaman zaman kızılacak, yer yer ağlanacak bir dizi.. İlgisi olanlara önerilir. İyi seyirler…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s